Jak zostać tłumaczem przysięgłym

Home / Bez kategorii / Jak zostać tłumaczem przysięgłym

Wystarcz prześledzić ścieżkę kariery tłumaczy przysięgłych ( strona www ), a szybko zorientujemy się, że droga do wykonywania tego zawodu wymaga ambicji i ciężkiej pracy. Teoretycznie prawie każdy może spróbować swoich sił w tym zawodzie.

Wystarczy jedynie spełniać kilka warunków:

  • 1255557(17)
    Tłumacz przysięgły przede wszystkim musi znać język polski.

    Osoba chcąca zostać tłumaczem przysięgłym w naszym kraju musi posiadać polskie obywatelstwo albo być obywatelem jednego z państw Unii Europejskiej lub krajów należących do EFTA. Istnieje również kilka innych przepisów pozwalających obcokrajowcom na wykonywanie tego zawodu na terenie Polski.

  • Tłumacz przysięgły przede wszystkim musi znać język polski.

  • Nie można przystąpić do egzaminu zawodowego, jeśli nie posiadamy czynności prawnych lub byliśmy w przeszłości karani za określone przestępstwa.

  • Kolejnym warunkiem jest ukończenie studiów wyższych.

  • Najważniejszym warunkiem jest oczywiście zdanie egzaminu na tłumacza przysięgłego.

Mogłoby się wydawać, że taki egzamin to bułka z masłem, jeśli zna się dobrze język obcy. Nic bardziej mylnego – tylko perfekcyjna znajomość języka obcego i polskiego, a także technik tłumaczeniowych, pozwoli nam na zostanie tłumaczem przysięgłym. Warto jednak próbować dołączyć do tego prestiżowego grona. Na brak pracy na pewno nie będziemy mogli narzekać!