KRETA

Home / KRETA

Kreta to największa z wysp Greckich i piąta pod względem wielkości wyspa Morza Śródziemnego. Położona jest na południowy-wschód od Peloponezu. Stanowi najdalej wysuniętą na południe wyspę Europy. Jej linia brzegowa wynosi 1040 km. Największym miastem Krety jest Heraklion, który jednocześnie jest jej stolicą oraz centrum gospodarczym.

 

greece-997662_1920

 

Kreta jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnym Polaków. Wspaniały charakter gdzie stykają się klimaty śródziemnomorski, afrykański i kontynentalny zawdzięcza krystalicznie czystej wodzie, rozległym plażom, górskim krajobrazom oraz licznym zabytkom. To miejsce uważane za europejską kolebkę cywilizacji. Pierwsze ślady osadnictwa sięgają tutaj epoki neolitu czyli ok. 6000-3100 p.n.e. To miejsce, gdzie przeplatają się kultury wielu narodów, dlatego jest tak niezwykłe i ciekawe.

 

church-497899_1920

 

 

Wśród licznych zabytków znaleźć tutaj można ruiny pałaców minojskich W Knossos, Malii, Fajstos i Kato Zakros, fortyfikacje które wznieśli wenecjanie w Retimno czy Spinalondze oraz liczne wąwozy i jaskinie.

 

crete-1896142_1920